ActivSport
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Pronosticuri meciuri fotbal, jucatori, echipe, clasamente, cluburi, asociatii, baze sportive, stiri si anunturi de fotbal.
 
AcasaAcasa  ACTIVSPORTACTIVSPORT  NoutatiNoutati  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Mingea Oficiala Cupa Mondiala
"Fibonacci" Icon_minitimeDum Mai 30, 2010 11:49 am Scris de Admin

» Paraguay - Coasta de Fildes
"Fibonacci" Icon_minitimeDum Mai 30, 2010 11:45 am Scris de Admin

» Chile - Irlanda de Nord 30.05.2010
"Fibonacci" Icon_minitimeDum Mai 30, 2010 11:41 am Scris de Admin

» Ucraina - Romania 3-2
"Fibonacci" Icon_minitimeDum Mai 30, 2010 11:38 am Scris de Admin

» BILETUL ZILEI PARIURI FOTBAL LUNI 31.05.2010
"Fibonacci" Icon_minitimeDum Mai 30, 2010 11:37 am Scris de Admin

» BILETUL ZILEI PARIURI FOTBAL DUMINICA 30.05.2010
"Fibonacci" Icon_minitimeDum Mai 30, 2010 11:35 am Scris de Admin

» Analiza pentru biletele zilei
"Fibonacci" Icon_minitimeJoi Mai 27, 2010 10:55 am Scris de oviandius

» Inter - Barcelona 20.04.2010
"Fibonacci" Icon_minitimeJoi Mai 20, 2010 1:57 pm Scris de aurelnane

» BILETUL ZILEI DUMINICA 16 .05.2010
"Fibonacci" Icon_minitimeDum Mai 16, 2010 8:57 am Scris de Admin

Sondaj
Cine va lua campionatul anul acesta?
Steaua
"Fibonacci" Vote_lcap42%"Fibonacci" Vote_rcap
 42% [ 5 ]
CFR Cluj
"Fibonacci" Vote_lcap25%"Fibonacci" Vote_rcap
 25% [ 3 ]
Dinamo
"Fibonacci" Vote_lcap17%"Fibonacci" Vote_rcap
 17% [ 2 ]
Vaslui
"Fibonacci" Vote_lcap8%"Fibonacci" Vote_rcap
 8% [ 1 ]
Urziceni
"Fibonacci" Vote_lcap0%"Fibonacci" Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Timisoara
"Fibonacci" Vote_lcap8%"Fibonacci" Vote_rcap
 8% [ 1 ]
Total voturi : 12

 

 "Fibonacci"

In jos 
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 157
Data de inscriere : 25/03/2010
Varsta : 37
Localizare : Tg Jiu

"Fibonacci" Empty
MesajSubiect: "Fibonacci"   "Fibonacci" Icon_minitimeMar Apr 13, 2010 10:59 am

Leonardo of Pisa,cunoscut sub numele de Leonardo Fibonacci sau si mai simplu Fibonacci ,fost un matematician italian care a fost numit de multi cel mai talentat matematician al evului mediu.El a trait intre anii 1170 si 1250.Tatal lui Leonardo,Gugiermo era poreclit Bonaccio(care insemna simplu ).Dupa moartea lui Leonardo,acestuia i s-a atribuit numele de Fibonacci(fiu al lui Bonaccio ).Gugiermo a fost consultant in Pisa pentru targul de acolo.Fiul sau ,Leonardo a stat mereu alaturi de el ajutandu-l la munca pe care o facea.Astfel Leonardo si-a descoperit pasiunea pentru matematica.Leonardo este cunoscut pentru introducerea numerelor Hindu-arabice in Europa,astazi cunoscute sub numele de numere arabe,si prin sirul de numere care ii poarta numele.

In cartea Liber Abaci publicata in 1202 Leonardo scria despre numerele arabe de astazi.Desi practic nu lea descoperit el,ci niste indieni,el are meritul de a le fi adus in Europa.

Sirul care ii poarta numele si care este folosit cu succes in pariuri arata cam asa:
1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, 987 ...
Dupa cum obervati sirul incepe obligatoriu cu 1.Celelalte numere se formeaza din suma ultimilor doua numere.Al doilea numar este tot 1 ,pentru ca inaintea lui este decat un singur numar.

Acum poate multi se intreaba cum se aplica acest sir de numere in pariuri.Este destul de simplu.Miza pleaca de la 1(puteti inmultii acest numar cu orice coeficient,pentru a rezulta o miza pe masura bancii voastre).Daca castigati pariul pus,urmatorul pariu va fii cu aceasi miza 1.Daca pierdeti ,urcati o treapta in sir,care in acest caz este tot 1.Daca pierdeti si acest pariu,urmatorul pariu va avea miza 2.Daca acest pariu este castigat ,urmatorul va fii tot cu miza 2.Sper ca ati inteles ideea.Piedeti pariul,urcati cu o treapta in sir.Castigati pariul,ramaneti la aceasi miza.
Acest tip de strategie seamana putin cu martingale(acolo se dubleaza miza daca se pierde),dar Fibonacci are un mare avantaj fata de Martingale.In cazul in care dupa o serie proasta vine o serie de cateva pariuri castigate la rand ,cu Fibonacci veti avea un castig imens.In schimb la Martingale veti avea un castig ceva mai mic,deoarece la Martingale dupa primul pariu castigat va veti intoarce la miza minima ,iar la Fibonacci veti ramane la aceasi miza mare.

Cea mai mare problema pe care o are aceasta strategie este faptul ca la un momentdat miza va ajunge foarte mare existand riscul de faliment rapid.Din acesta cauza trebuie sa aveti stapanire de sine sa stiti cand trebuie sa spuneti stop si sa reluati sistemul de la capat.De fapt aceasta lacomie este destul de intalnita in randul pariorilor care vor din ce in ce mai mult riscand foarte mult.Daca veti reusi sa o stapaniti,veti avea numai de castigat.

Mai ramane de discutat doar cota pe care o veti juca la fiecare pariu.Pentru ca sistemul sa mearga,trebuie sa jucati pariuri cu cota de minim 2.La aceste pariuri cu cote 2 veti recupera ultimile doua pariuri pierdute.Dar cu cat cota medie pe care o jucati este mai mare,cu atat numarul pariurilor pierdute pe care le veti recupera va fii mai mare.Eu va recomand sa jucati pe o cota de minim 3 deoarece dupa un pariu castigat veti recupera absolut toate pariurile piedute anterior.Am simulat 15 pariuri facute cu cota 3.Am pierdut primele 14 pariuri castigandu-l doar pe al 15-lea.Nu numai ca am recuperat toate piederile,dar am si obtinut 234 unitati profit.Ganditiva ce s-ar intampla daca dupa pariul 15 as fi continuat si as fi castigat pariul nr.16,cu miza de 610 unitati.

EX:
pariul 1:miza 10 * 3 = -10
pariul 2:miza 10 * 3 = -10
pariul 3:miza 20 * 3 = +40
pariul 4:miza 20 * 3= +40
pariul 5:miza 20 * 3= -20
pariul 6:miza 30 * 3= +60

PROFIT TOTAL:+100
Sus In jos
http://activsport.ro
 
"Fibonacci"
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ActivSport :: Pariuri sportive :: Strategii de pariere-
Mergi direct la: